Kurumsal Kimlik, Kurumsal Kimlik Ankara, Ankara Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

  • Yazar : Cansoy Matbaa
  • İletişim : cansoymatbaa@gmail.com

Kurumsal Kimlik Nasıl Yapılır?

Bir firmanın en olmazsa olmazı bir kurumsal kimliğe sahip olmak olmalıdır. Kurumsal kimlik o firmanın her şeyidir. Kısacası kim olduğudur. İnsanlar çoğu firmayı logosundan tanıyabilmektedir. Logosu olmayan bir firmanın ayakta kalması mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka bir grafik tasarımcı ile çalışılmalı ve firmaya ait yaptırılmalıdır. Kurumsal kimlik firmanın atacağı her adımı etkileyecektir. Uygulanacak olan genel tema kurumsallık doğrultusunda olmalıdır. Piyasada grafik tasarımcı adı altında geçinen ama yeterince bilgiye sahip olmayan çok fazla insan olduğundan kurumsal kimliğin yaptırılacağı yer ve kişi oldukça önemlidir. Tasarımı uygulaması zor ve detaylı bir tasarım sürecinden oluşmaktadır. Kurumsal kimliği tasarlarken iyice düşünüp taşınılmalı ve firmanın karakterine en uygun olacak logo tasarlanmalıdır.

Kurumsal kimlik neleri içeriyor?

İçeriği çok büyük tasarımlardan biridir. İçerisinde sadece logo değil bir firmanın ihtiyaç duyacağı her şeyi barındırır. Bunlardan ilki logo tasarımıdır. Logo tasarımı yapıldıktan sonra diğer elemanların tasarımı çok daha kolay olmaktadır. İşinin ehli bir tasarımcı ile çalışmak tasarımın başarılı olması açısından son derece önemlidir. Logonun tasarımı yapıldıktan sonra diğer tasarımlara başlanır. Bunların başında matbaa ankara ile kartvizit gelmektedir. Logoda kullanılan genel temaya ve renklere en uygun olacak kartvizit tasarımı yapılmalıdır. Kurumsal kimliğin diğer unsurları ise fatura, antetli kağıt, defter, diplomat zarf tasarımlarıdır. Bu tasarımlar her firmanın ihtiyacı olan unsurlardır. Firmanın sattığı ürüne bağlı olarak farklı tasarımlarda yapılabilir. Kalem, bayrak gibi promosyon ürünleri de kurumsal kimlik kapsamındadır. Tüm tasarımlar birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır. Kurumsal kullanılan logo ya da diğer tasarımlar kesinlikle kopya veya benzer olmamalıdır. Firma için bir web sitesi tasarımı yapılacak ise kurumsal kimlikte kullanılan renk uyumlarının kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Kurumsal kimlik tasarımı fiyatları

Kurumsal kimlik tasarımı çok detaylı bir çalışma olduğundan fiyatlar diğer tasarımlara göre biraz fazla olabilmektedir. Fiyat çerçevesi ajansa göre değişiklik gösterse de ortalama fiyatlar 1000 ile 2000 tl arasında değişmektedir. Kurumsal kimliğin içeriği de fiyatlar konusunda etkili bir unsurdur. İçerikteki ürün sayısı arttıkça fiyatlarda artış yaşanabilmektedir